Лют
05
2018

Про любов і про ненависть

Вівторок Седмиця 2 – а ПІДГОТОВЧА (35)

Проповіді на кожний день. В.Резніков.

Аудіо(МП 3):

Про любов і про ненависть

Мк.14:10 – 42

1 Ін.3:11 – 20

«Бо таке є благовiстування, яке ви чули вiд початку, щоб ми любили один одного», – знову і знову повторює Апостол Іоанн Богослов. Бути всім разом, всією «братією вкупі» з нашим Небесним Отцем, – для цього, власне, і був створений людський рід.

Апостол нагадує, як вперше був порушений цей Божественний задум. Це трапилося, коли Каїн «вбив брата свого. А за що вбив»? Книга Буття розповідає, що обидва брата принесли Богові жертву, кожен свою. «І зглянувся Господь на Авеля і на жертву його, а на Каїна і на жертву його не зглянувся». Книга Буття не говорить, чому так сталося. Але Іоанн Богослов, за даною йому мудрістю, свідчить, «що справи» Каїна «були злі, а справи» Авеля «праведні». «Каїн дуже засмутився, і поникло обличчя його» (Бут.4:4 -5). Серце його посмутнішало. Але не про те він задумався, як виправити себе, але про те, як усунути свого брата.

І ніхто не повинен зваблювати себе тим, що він не робить братові зла, а просто не любить його. Якщо хоч трохи відштовхнувся від берега любові, – струм вже не дасть залишатися на місці. Тут – один шлях: через ненависть – до людиновбивства. Спочатку – байдужість: є людина чи немає її. Потім просто небажання, щоб вона був. Потім – бажання, щоб її не було. І так – доходить до вільного або несвідомого сприянню цьому.

Любов же, навпаки, активно бажає, щоб брат був, і заради цього, навіть, до жертви своїм життям піднімається. Адже і пізнали ми любов лише з того, що Христос «поклав за нас душу Свою». І якщо ми дійсно Його учні, то «і ми повинні класти душі за братів». А якщо хто навіть байдужий до лиха брата, – «як перебуває в тому любов Божа»? Який він учень Христовий? І серце наше, совість наша тільки тоді заспокояться, коли «будемо любити не словом чи язиком, а дiлом i правдою». (1 Ін.3:19) А поки серце «засуджує нас», ми не повинні зваблювати себе, мовляв, нічого, поболить і перестане. Це – як фізичний біль. Його можна заглушити таблетками, але хвороба від цього буде розвиватися ще швидше. Заглушивши сердечне занепокоєння, ми як би гасимо світло, і там, у темряві залишок любові остаточно перероджується в ненависть. І якщо я не хочу бачити те, що відбувається в мені, то ж «Бог бiльший від нашого серця i знає все».

Сьогоднішнє читання – немов спеціально для старшого брата з недільної притчі, який воістину став на шлях Каїна. І починає він цей шлях навіть не з того, що Бог не зглянувся на нього, але з того, що Бог зглянувся на його брата!.. Але ось – суд. І для тебе, і для твого брата – тільки два результати: життя або смерть, пекло чи рай. Ти не хочеш бути з ним разом в раю? Ну, що ж: тоді своїми власними руками відправляй його в пекло!

Коментування вимкнено

Залишати вiдгуки заборонено.